Obezitede Mide Botoksu Uygulaması

16. Botulinum Toksini Güz Sempozyumu 29 Kasım’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. Sempozyumda, Botulinum Toksini’nin bir çok alandaki uygulamaları hakkında bilgiler paylaşıldı. “Obezitede Botulinum Toksini Uygulamasının Yeri Var mı?” başlıklı konu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Genç tarafından tüm detayları ile video eşliğinde katılımcılara aktarıldı.

Avrupa’nın en obez toplumuyuz!
Prof. Dr. Volkan Genç, obezitenin Türkiye’de ciddi bir sağlık problemi oluşturduğunu, T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizin yüzde 30.3 obezite oranı (beden kitle indeksinin 30’un üzerinde olması) ile Avrupa’nın en obez toplumu olduğunu ifade etti.

Sedasyon altında ve endoskopik olarak 10-15 dakikada yapılıyor
Prof. Dr. Genç, “Obezite Cerrahisi, obezite tedavisinde uygun hastalarda sürdürülebilir kilo kaybı sağlayan en etkili yöntem olmakla birlikte, hastaların ameliyat olmak istememeleri veya ameliyat olacak kadar kilolu olmamaları durumunda mide botoksu uygulamalarının uzman bir ekip tarafından yapılması şartı ile oldukça güvenli bir yöntemdir” dedi. Mideye Botulinum toksini uygulamasının, beden kitle indeksi 25’in üzerinde olan bireylere yapılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Genç, uygulamanın sedasyon altında ve endoskopik olarak 10-15 dakikada yapıldığı ve işlemden 1 saat sonra hastanın işlerine devam edebileceğini belirtti.

Uygulamanın etki süresi 4-6 ay
Prof. Dr. Genç, botulinum toksini dozuna hastanın kilosuna göre karar verildiği, uygulamanın etki süresinin yaklaşık 4-6 ay sürdüğünü ifade etti. Prof. Dr. Genç, bu süre zarfında “ghrelin” denilen iştah hormonunun azaldığını, “inkretin” denilen hormonların arttığını, mide hareketlerinin azaldığını ve böylece mide boşalmasının geciktiğini, kan şekerlerinin daha iyi regüle olduğunu ve hastada tokluk hissinin artarak yeme kapasitesinde azalma sağlandığını vurguladı.

Ortalama 10-15 kilo veriliyor
Mide botoksu uygulamasının yalın bir uygulama olmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Genç, beraberinde uygun diyet ve egzersiz programları ile hastaların yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğini söyledi. Uygulanın, fayda gören hastalarda 4-6 ay ara ile bir veya iki kez daha uygulanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Genç, mide botulinum toksini uygulamaları ile ortalama kilo verme oranının 10-15 kg arasında olduğunu belirtti.